Categories
Sociale Netværk

Skal vi installere en rygrad?

I forgårs bloggede Frau Czepluch om en ret opsigtsvækkende spørgeskemaundersøgelse, hun havde lavet i sin klasse efter at have undervist eleverne uden pc’er i en periode.

 

25 ud af 25 elever (!) vurderede at det havde forbedret deres koncentration at UNDVÆRE pc’en.

Det bekræfter antagelsen om at Facebook spolerer undervisningen, og at de unge ikke kan styre internettets fristelser. Det tager magten fra dem. Det nedsætter produktiviteten, fordi de sociale medier hele tiden kalder og frister. Dorte Ågårds forskningsprojekt bekræfter dette.

 

NY times “Learning Network”  faldt jeg over – og for –  følgende hudløst ærlige beskrivelse af problemet af Nicole P, en ‘graduate student’.

 

I don’t even actually think about it anymore: whenever I get the slightest bit bored or disinterested in something I’m reading, my fingers seem to know automatically to hit the “cmd + T” keys to open a new browser tab, type in “fa” + down arrow + enter, and poof! I arrive at Facebook.com within 0.3 seconds. tweet

“For the most part, I would argue that the above phenomena are definitely moving us forward in many ways, but our productivity suffers at the points when the relevant connections (article-sharing, book discussions, informative e-mails or messages) are mixed with the irrelevant ones (personal gchats,  Facebook walls, etc.). That boundary is difficult to maintain, especially when the social web has descended upon our personal lives as gradually as it has. As a result of its slow(ish) introduction over the past 10 years or so, digital distraction has come to such a point that it’s almost a matter of muscle  memory. I don’t even actually think about it anymore: whenever I get the slightest bit bored or disinterested in something I’m reading, my fingers seem to know automatically to hit the “cmd + T” keys to open a new browser tab, type in “fa” + down arrow + enter, and poof! I arrive at Facebook.com within 0.3 seconds. It’s not a good feeling, either: I find myself exasperated and angry at my own lack of productivity at the end of many days. I might have read bits and bobs of papers and jotted down some notes in between responding to Facebook messages and gchats, but nothing has actually been produced.”

Mon ikke et par lærere kan genkende denne situation, når man fx skal til at rette et sæt afleveringer …  ? Jeg kan i hvert fald.

Overspringshandlinger er jo ikke et nyt fænomen – men de sociale medier er lige ved hånden, når man sidder og arbejder online. Fristelser galore i forhold til overspringshandlinger i førbredbåndstid ?

Løsningsforslag

Nå, men hvordan hjælper vi så selskabsjunkierne? Her er et par ideer – som også Dorthe Ågård har foreslået:
  1. Kør netfri undervisning. På Herning Gymnasium har vi med UMS’en fået mulighed for at afkoble elever fra skolens net i kortere eller længere perioder, fx i forbindelse med prøver.
  2. Man kan bede eleverne “klappe i” (altså deres bærbare) – men så kan de jo ikke tage noter…
  3. Man kan introducere eleverne for ‘tænd-sluk-for-wi-fi – knappen’ på deres pc. Eller man kan
  4. Installere en rygrad i form af programmer, der blokerer for tidsrøverne.

Det sidste har Nicole P. i hvert fald prøvet:

I’ve installed two main applications on my Mac — SelfControl and RescueTime — that are helping me with this. tweet

“However, as much as “technology” seems to be the culprit these days, it can also provide some solutions. As I mentioned above, I think we can begin to unlearn some of the habits we’ve developed, and there are already some programs popping up that can help us do so. I’ve installed two main applications on my Mac — SelfControl and RescueTime — that are helping me with this. SelfControl allows me to create a “blacklist” of Web sites to block (my usuals are Facebook, Tumblr, YouTube and Twitter) and a timer to set for when I can have access to the Web sites again. (And by “block” I mean seriously block … shutting down the computer or taking out its battery won’t do a thing.) The timer serves as a great, hovering countdown, reminding me that I should be working and doing nothing else until my next break. RescueTime runs in the background, and it records the amounts of time I spend in all of my programs, providing me with a “productivity summary” at the end of each week. This way, I can diagnose where I’m losing most of my time on my laptop. A typical working session for me involves slapping on a 90-minute SelfControl block, putting my iPhone face-down and on silent, and playing some white noise from simplynoise.com into my headphones.

Is my solution over-the-top? Maybe… but so are the distractions we live with. “Productivity in the Age of Twitter” might involve a lot of self-discipline (and perhaps a hand from some neat apps), but I think it’s possible to avoid distraction in short bursts. And maybe one day we’ll be trained enough to not need the drastic disciplinary measures anymore. There’s hope.”

Nicole P. bruger Mac –  kender du nogle rygradsprogrammer til PC, eller har du andre løsningsforslag?
Både elever og lærere er velkomne til at kommentere – det er vel et fælles problem  ?

Opdatering 14/5 2014: Her er de to programmer, vi anbefaler:

Mac: Selfcontrolapp | Windows: Cold turkey

 

The following two tabs change content below.

Lars Henriksen

LektorHerning Gymnasium
Jeg underviser i dansk og historie - pt. nørder jeg mest med klassenotesbogen.

Nyeste indlæg af Lars Henriksen (se alle)

Af Lars Henriksen

Jeg underviser i dansk og historie - pt. nørder jeg mest med klassenotesbogen.

55 replies on “Skal vi installere en rygrad?”

Jeg havde lavet en “arbejdsbruger” på min pc, hvor jeg kun havde adgang til de ting, jeg skulle bruge i forbindelse med arbejde. Det virkede også den anden vej, så jeg ikke blev forstyrret af en arbejdsmail, når jeg sad i min fritid og var ved at skrive facebook-opdateringer.

Løsningsforslag:
– Sluk telefonen når du laver lektier.
– Vær disciplinær!(vi ved godt, at det kan være nemmere sagt end gjort, men det er jo i bund og grund det det handler om. )
– Luk konsekvent for facebook og de andre sociale medier.
– Hvis ikke du slukker din telefon (f.eks. i løbet af skoledagen) kan du slå den smarte, forstyr ikke, til i det tidsrum, hvor du er i skole.
– Lav en nedtælling til dagen, når du får huen på! Der findes næsten ikke en bedre motivation. 😀

Som 1g’ere i gymnasiet, kender vi alt til fritelsen kaldet de sociale medier, når man prøver at følge med i timen. De råd vi har erfaret, som virker bedst, er følgende:
1. Læg mobilen ned i tasken, så du ikke bliver distraheret af den.
2. Bøj skærmen ned, når læreren taler, hvis du ikke tager notater. -Så bliver du heller ikke så let distraheret.

Man kan godt vente til frikvarteret med at se noget. Man kan f.eks. bruge Hvis man ikke kan modstå fristelsen til at trykke på de indgående notifikationer kan man på en Macbook slå “forstyr ikke” til. Det samme på sine andre iDevices. Det er også en mulighed at slå wifi fra. Det handler om at man skal kunne sige, at “nu gør jeg det her!”
Hvis man ikke bruger computeren, kan man også bare lukke “låget” ned.

For at folk til at kontrollere og begrænse deres forbrug af sociale medier, mener vi, at den enkeltes synsvinkel på disse burde ændres. Det kunne være fedt, hvis man kunne give folk en øjenåbner for, hvad der ellers er af spændende ting at lave i hverdagen.

Et råd: Hold de distraherende ting som facebook, tumblr, twitter osv. ude af dit synsfelt. Hvis man absolut SKAL have facebook åbent, så åben det i et helt nyt vindue så du har et ‘skole’vindue og et ‘fritids’vindue. Det er hos én selv ansvaret ligger.

Først skal man kende til sin afhængighed af de sociale medier og hvor stor den er. Hvis man har svært ved at koncentrere sig om lektierne, kan man slukke for internettet og muligvis lægge mobilen i et andet rum. Det bliver meget lettere at bevare koncentrationen, hvis man skaffer sig af med fristelserne.

Man er nødt til at sige til sig selv, at man skal skal koncentrere sig om skolearbejdet og lade facebook og de andre sociale medier være i et stykke tid. Så kan man jo altid vænne tilbage og tjekke facebook efter timen. Man kan evt. lave intervaller, hvor man henholdsvis afsætter 20-30 min. til skolearbejde, og derefter kan man tillade sig selv 10 min. andet internet.

Vi har nogle forslag til, hvad man kan gøre, for at facebook eller andre sociale medier ikke frister, når man arbejder. I skolen kan man lægge sin mobil i tasken, så er den ikke fristende, fordi den ligger alligevel ikke på bordet. Når du er i skolen, og skal bruge din computer, så kan du slå internettet fra, så det ikke frister. Du kan også give dig selv belønninger, så du siger til dig selv, at du fx arbejder i en time, også kan du få lov til at være på facebook i 10 minutter bagefter.

Lægge mærke til hvordan man er når man er social fysisk sammen med andre. Hvis man har svært ved at være social er det måske fordi man flygter for meget ind i de sociale medier. Prøv også at tænk på dem omkring dig. Det kan være irriterende og provokerende når den man er sammen med hele tiden skal tjekke telefonen.
Det kan også være en god ide at have nogle regler, fx ingen telefoner ved bordet, hav telefonen i skoletasken i timerne og tjek den kun i frikvarteret.

1) Vi har alle sammen forskønnet vores prioriteter mht koncentration i undervisningen ved at neddrosle vores konsumption af digital crack i undervisningen og kontrollere vores indre abe.

2) Man kontrollerer sin førnævnte indre primat ved at borteliminere sine datingprofiler samt diverse andre sociale medieskikkelser.

Man kan slette sociale medier som fx facebook far sin mobil så man kun kan bruge det på sin computer.
Logge ud af facebook hver gang, så man ikke lige kan tjekke det hurtigt i timerne.
Ikke have en fane åben i timen.
Lægge sin mobil i tasken.

Man kan slukke sin mobiltelefon i skoletiden. Derudover kan man afsætte et tidsrum på dagen hvor man kan gå på facebook og andre sociale medier.

Det er gået op for flere, at man ikke kan multitaske med hensyn til at bruge de sociale medier som for eksempel at være på Facebook. Samt vi har lagt mærke til at, mange søger anerkendelse i brug af Facebook.
Når man er i skole, burde man slukke/forstyr ikke for sin mobil. Hvis man nu ikke vil det, så er det en god idé at slå vibrator fra.

Løsningsforslag:
1. Hvis du ikke skal lave en opgave eller skrive noter, så luk skærmen ned! 😀

– Siden hans foredrag, er der ikke sket nogle ændring i vores forbrug.
– Log af for eksempel facebook eller fuldstændig luk det ned, og koncentrere sig om en enkelt ting.
– Man skal holde sig fra de søde sager (facebook), og en der kan holde én op på dét. For eksempel, hvis man er på kur. Man kan ikke blive fristet af noget, som ikke er der.

Begrænse sit forbrug af de sociale medier og sætte nogle regler for dig selv fx at du ikke må være på facebook når du laver lektier eller har time.

Hvis du vil lære noget, så luk det ned. Overvej om du har et behov for at tjek de sociale medier hele tiden

Put din telefon i tasken i timen, så du ikke bliver distraheret i timen.
Brug Google Plus i stedet for Facebook, da det ikke bliver brugt af så mange dermed mindskes behovet for at være på sociale medier.

Ansøg ØJ på Facebook. Hans statusser stiller alt dit behov for sociale medier.

Man skal yde før man kan nyde.
Med det mener vi at man evt. kan bruge de sociale medier som belønning, når man laver lektier.

Man kan ikke fuldstændigt lade være med at gå på Facebook. Det er simpelthen umuligt. Men det man kan gøre er at prøve på at begrænse forbruget. Vi mener, at det er selvkontrol, der skal til. Det handler sådan set bare om at tage sig lidt sammen, hårdt sagt. Hvis man vil lære, må man lade være med at gå på Facebook hele tiden.

Ingen computer og smartphone. Stop evolutionen. Find nogle sten og hak nogle træer. Byg huse af træer. Træer, træer, træer. Det er nøgleordet. Lav våben af træer og sten og nak nabolandsbyen. Kog nogle træer.

I skolen kan man eksempelvis lukke sin computer i så snart man ikke bruger den. Derved forsvinder muligheden for at bruge Facebook og andre sociale medier. Samtidig sparer man både strøm og fokuserer mere på lektionen. I dagligdagen kan man lede efter alternativer til at eksponere sig selv på de sociale medier. Et eksempel på alternativer kunne være at læse en bog, gå en tur, eller se en film.

Hvis du ikke skal bruge din computer, skal du bare lukke den ned, og vil du gerne tage noter, kan du slå internettet fra. Husk også at holde mobilen nede i tasken, hvor du ikke kan nå den fra din plads. Hvis det er muligt, kan du også sætte dig, så læreren kan se din computerskærm eller fortælle din sidekammerat, at du ikke må gå på facebook i timen, og han/hun skal klappe skærmen ned, hvis du går derind.

Sluk computeren når du ikke skal bruge den. Skriv muligvis dine noter i hånden, og skriv eventuelt dem ind på computer om aftenen.

Og som sidste tip.
Tag dig sammen!

Hvis man blokerede facebook i timerne, ville muligheden for at gå ind på siden ikke være en mulighed. Der ville ikke være noget at gøre. Derfor ville det være en god idé.

Man kan fjerne Facebook fra sin boglinje og fjerne den fra favoritterne. Man kan fjerne den automatiske loginservice fra Facebook.
Sæt din Iphone på Forstyr ikke og læg den i tasken.

Vores bedste råd er, at gemme mobilen væk i timen og klappe din computerskærm ned når læreren taler, med mindre du tager notater. Husk til sidst, at det er dig selv det går ud over, hvis du ikke følger med!

Alle lærerene overvurdere vores trang til at bruge de sociale medier. Det gælder om selvdisciplin og om at holde koncentrationen.

Man skal have selvdisciplin og holde ud indtil lektier er overstået.

Man skal tage sig sammen ved at overveje konsekvenserne. Den bronkiale del af hjernen influerer lillehjernens kognitive funktioner 😉

Vi er blevet mere opmærksomme på vores forbrug, da vi kan se vigtigheden i at koble af Facebook. Vi har også fundet ud af at vi IKKE kan multitaske!

Det bedste råd vi har er, at gemme mobilen væk i timen og klappe skærmen ned når læreren taler, medmindre du tager notater. I sidste ende er det dig selv det går ud over, så det er op til en selv hvad man vil prioritere.

Vi bruger de sociale medier med større omtanke efter at Anders Colding Jørgensen har været her. Vi bruger det som belønning, når vi har arbejdet hårdt.

Den eneste løsning er at man slukker for nettet. Eller i hvert fald bare ikke har safari/browser åben.
Man skal også huske at tænke på, at hvis man ikke følger med i timerne kan man ikke få høje karakterer og så kan man ikke få sit drømmejob og kan blive tvunget til at blive skraldemand/kvinde eller slamsluger.
SÅ FØLG MED!!!!!!!!

Jeg vil mene, at den bronkiale del af hjernen ikke er den vigtigste funktion. De vigtigste er den floreiske del af hjernen. Dette er også kendt som den interferiske del.

At lærerne evt. inddrager eleverne mere så vi måske ikke mister koncentration så lidt, istedet for at bare køre sit eget løb. Og at de måske tager hensyn til de forskellige lærings metoder, ved at bruge forskellige læringsteknikker så eleverne bedre kan følge med. Vi lærer på forskellige måder (nogle gange ved at se noget, røre noget eller høre noget)

He, he superfint, at eleverne også er inde hér og give deres besyv med. Min “løsning” eller hvad man nu skal kalde det, er det, som jeg benævner og holder oplæg om; nemlig produktionsdidaktik. Læg undervisningen om, så læringen og læringsmålene opfyldes så vidt muligt gennem elevproduktioner af forskellig art. Se mere på https://ucc.dk/cfu/gymnasium

Vi synes at det er folks eget ansvar og at man burde disponere sin tid efter eget valg. Hvis man har lyst til at gå på facebook så gør man det, det skal bare ikke forstyre andre.

Koncentrer dig om dine noter under tavle undervisning.
Lav nogle facebook/tumblr/9gag/instagram pauser på små 10 minutter.

Tjek Facebook og alle de andre sociale medier i pauserne, så du har fået stillet dit behov, inden du går til time. Lad mobilen ligge i tasken, så du ikke føler dig fristet, hver gang der popper noget op.
Husk på, at det går udover dig selv i sidste ende, for du kan ikke koncentrere dig om to ting på én gang.

Eventuelt hent programmet ”Cold turkey”, hvis man ved, at man ingen selvdisciplin har. Ellers tjek diverse medier inden timen, så man ikke føler sig fristet under selve modulet.

Jeg har slet ikke Facebook, og det var en lettelse for mig, at slippe af med det, dengang jeg havde det.

Nej, vi mener at det hele handler om selvkontrol. Vi mener selv, at hvis man ikke er på facebook og undervisningen bliver kedelig, så døser man hen og ender med ikke at følge med alligevel. Så på den måde kan facebook i små mængder hjælpe os med at holde koncentrationen oppe.

Læg en “kold tyrker” på hele skolens internet, og luk derved ned for de sociale medier, så det ikke er muligt for eleverne at komme ind.

tjek de sociale medier i frikvarteret, og put mobilen i tasken. få din side-makker til at holde dig op på at du ikke skal være på nettet

Spørg dig selv om du virkelig behøver facebook. Kommer der noget fornuftigt ud af det? Desuden bliver mange deprimeret af at være på facebook i for lang tid. Man går hen og bliver halv sur på sig selv over latterlige ting, som fx at man ikke har mere end 50 likes pr. billede osv. Men tag lige en overvejelse om, hvad du bruger facebook til. Er det bare for at “holde kontakten”, eller er det mere for at være en “likehunter”, der kommer ned i kulkælderen af at se hvor meget succes “alle andre” har.

* Lade værre med at gå på facebook og de sociale medier i timerne
*Sætte sine onlineting på funktionen “Standby” eller “forstyr ikke”
*Lade værre med at have din computer eller mobil fremme når det ikke er nødvendigt.
*Lad’ værre med at snakke med Mahdi, du bliver bare bogstavelig talt hevet med ned i det sorte hul.

Det afhænger af din egen viljestyrke til at ville lære. Hvis man siger det nok gange til sig selv, så kan man godt holde sig fra det. Men hvis man skulle have rigtig stor behov for at komme på de sociale medier så gør det når man har pause.:D

Kommentarer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.