Kategorier
Chrome didaktik Gamification Google Google Drev Quizværktøjer Test Videndeling Web 2.0

Quiz og træningstests – nemt, gratis og HURTIGT

På Sct. Knuds Gymnasium er vi gået over til O365 – og Fronter lukkes definitivt ned i sommerferien. I religionsfaggruppen har det givet anledning til en del bekymringer i takt med, at skoleåret er skredet frem. Faggruppen har gennem årene udarbejdet en række repetitionsquizzer, som dels kan bruges som prøver i undervisningen og dels kan bruges af eleverne som repetition af stoffet.

Udfordringen var med andre ord at finde et værktøj, der kunne erstatte Fronters prøveværktøj. Survey Xact dumpede på, at der ikke kan angives korrekte svar med pointtildeling. Socrative ligeså. Kahoot dumpede på at der er et maksimum på 4 svarmuligheder. Quizlet kunne ikke lave multiple choice. Mange venlige it-ildsjæle foreslog Moodle, men tærsklen er bare for høj til at hele lærerkollegiet med tiden skal kunne bruge det. Office Mix virkede oplagt, men er endnu ikke en gangbar løsning til MAC 🙁

Humøret dalede – men efter endnu et par programmer i testversion dukkede tilføjelsesprogrammet Flubaroo til Google Chrome frem i kommentarfelterne.

Flubaroo er løsningen. De fleste af vores lærere har for ca. 4-5 år siden været på web 2.0 kurser, hvor Google Docs var en væsentlig del af indholdet. De kender derfor Googles formularer – “Google Analyse”.  Jeg inviterede derfor faggruppen til et “hands-on” modul.

“Jeg har for at hjælpe jer i gang indlagt et modul … i Lectio. … Målet med det fælles modul er, at I bliver trygge og rutinerede i at lave quizzer, og at der bliver hands-on, ved at I deler quizzerne mellem jer og går i gang fra en ende af med tastearbejdet.

Lektie:
1. Sørg for at have browseren Chrome installeret
2. Find tilføjelesesprogrammet Flubaroo og tilføj det til Chrome browseren – http://www.flubaroo.com/
3. Se den 3 minutters introduktionsvideo på http://www.flubaroo.com/
4. Aftal/fordel hvem der udskriver de quizzer, I har i Fronter – så alle quizzer er udskrevet, når vi mødes. Så kan vi danne os et overblik.

Jeg håber, I ser dette som et godt tilbud og ikke som en sur pligt. Vi må sørge for, at der er kaffe nok ;)”

Faggruppen er nu i gang – og vi sluttede modulet af med, at jeg indtalte følgende screencast (indspillet i første hug, så der er ingen garanti for sublim kvalitet), der kan hjælpe dem videre med at lave opsætningen i Flubaroo, når de er blevet færdige med MASTER-quizzer og efterfølgende skal kopiere dem til nye hold i undervisningen. Som supplement til videoen har vi siden fundet en vejledning til, hvordan man kan graduere spørgsmål med check-bokse, så de ikke er enten rigtige eller forkerte – se vejledning.

Mine varmeste anbefalinger – what’s not to like??!!!

The following two tabs change content below.

Rikke Juel Enemærke

Lektor, uddannelseslederSct. Knuds Gymnasium

Nyeste indlæg af Rikke Juel Enemærke (se alle)

5 kommentarer til “Quiz og træningstests – nemt, gratis og HURTIGT”

Nej – vi bruger O365 (og Lectio som studieadministrativt system)
Men vi kan som nævnt endnu ikke satse på Office Mix i denne forbindelse, da det ikke går til Mac-brugere.
Vi har ingen forbud mod programmer og individuelle løsninger, men vi har et krav om at links lægges i O365 for historikkens og overblikkets skyld – og evt. på skemabrikken i Lectio som ekstra service til eleverne.

Ah, OK.
Hos os er Google snart no-go pga. EU’s kommende dataforordning, der dog først træder i kraft i 2018. Google gemmer data uden for EU – O365’s datacenter er i Irland.
Det er ærgerligt for Googles værktøjer er super til undervisning.

Vi krydser den bro, når vi kommer til den. Indtil da læner vi os op ad ITC-Fyns anbefalinger – og de er p.t. “Såfremt skolen har en databehandleraftale med WizKids, må Google Apps benyttes på samme vis som Microsoft OneDrive.”
Men alt det er jo ligegyldigt, når det netop ikke er personfølsomme oplysninger, der er tale om. Og det kan man vel ikke sige, at en quiz i undervisningen er?!
http://itcfyn.dk/media/74997/Vejledning-i-persondata-v7a.pdf

Kommentarer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.