Categories
Engelsk Quizværktøjer

Nogle gange har man fem minutter tilovers…

… Og hvad skal man så bruge dem til?

En sjov (og lærerig) “filler” er fx “100 most common English words-quiz“, hvor man på fem min. skal skrive så mange af de 100 mest almindelige ord på engelsk. Det kan også give anledning til at snakke om, hvorfor de enkelte ord (ikke) er med.

En anden “filler”, som er lidt sværere, (men måske netop derfor lidt sjovere?) er KnoWord, hvor man får et ords definition fra ordbogen samt et startbogstav, og så skal man selv skrive resten. Det kunne da være alletiders, hvis der gik konkurrence i at have et stort ordforråd?

Jeg synes, de fungerer godt som overgang mellem to sekvenser i en time, hvor man lige har behov for at ryste hovedet lidt.

Nogen gange skal der så lidt til…

Hvad bruger du som “filler”?

The following two tabs change content below.

Christian H Mohn

LektorPaderup Gymnasium

3 replies on “Nogle gange har man fem minutter tilovers…”

Hej Karen

Selv tak. Jeg snupper straks dit link. Jeg bruger selv at lave “Fill in the blanks” som opvarmningsøvelser, og dit link gør det jo meget nemmere at sætte eleverne i gang, i stedet for at jeg selv skal til at klippe og klistre.

Kommentarer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.