Categories
Matematik

Eleverne er købmænd

Det virker som om, at eleverne har betydeligt nemmere ved færdighedsregning, når det drejer som om handel end praktiske problemstillinger inden for de naturvidenskabelige fag. Ved en spørgeskemaundersøgelse af en NV klasse på første skoledag havde hver 5. elev svært ved at beregne afstanden mellem pælene i en 600 meter lang indhegning med 200 pæle, – mens de nemt kunne beregne hvor mange tomater, der kan købes for 18 kroner, når tomaterne koster 3 kroner per styk.

Er der nogen, der har erfaring med at koble handel ind i de naturvidenskabelige fag? 

Koebmanden 01

 

The following two tabs change content below.

Hans-Rudolph Lenler-Eriksen

LektorHerning Gymnasium

Nyeste indlæg af Hans-Rudolph Lenler-Eriksen (se alle)

Kommentarer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.